Artykuły blogowe
Które akumulatory sprawdzą się przy zasilaniu awaryjnym?
Wybór odpowiedniego akumulatora do zasilania awaryjnego jest kluczowy dla zapewnienia ciągłości pracy urządzeń w sytuacji braku prądu. Niezawodność, pojemność i czas ładowania to tylko niektóre z aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na konkretny model. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów akumulatorów dedykowanych zasilaniu awaryjnemu, a ich wybór zależy od indywidualnych potrzeb oraz specyfiki zastosowania. Zasilanie awaryjne w Poznaniu jest dostępne w ofercie firmy ETA. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Polecane listwy przeciwprzepięciowe. Przegląd dostępnych rozwiązań
Korzystanie z wszystkich nowoczesnych urządzeń elektrycznych wymaga doprowadzania do nich napięcia o ściśle określonej charakterystyce. W przypadku odstępstw od optymalnego przedziału parametrów zasilane układy mogą nie tylko zacząć niewłaściwie funkcjonować, ale także ulec awarii lub nieodwracalnemu zniszczeniu. Wynika to przede wszystkim z faktu powszechnego stosowania rozmaitych obwodów elektronicznych, a także niedostosowania okablowania czy poszczególnych odbiorników prądu do gwałtownych i dużych zmian.
Do czego służą listwy przeciwzakłóceniowe?
Korzystanie z urządzeń elektrycznych wymaga doprowadzania do nich napięcia o odpowiedniej charakterystyce, ponieważ tylko wówczas będą one poprawnie funkcjonować i nie zostaną narażone na ryzyko uszkodzenia. Utrzymanie parametrów zasilania wymaga jednak używania właściwych zabezpieczeń. W przypadku profesjonalnego sprzętu zawierającego układy elektroniczne – serwerów, aparatury pomiarowej czy rozmaitych urządzeń medycznych w tym celu stosuje się prawidłowo skonfigurowane i dobrane zasilacze awaryjne. Dla większości użytkowników domowych są one zbyt złożone i na ogół za drogie. Nie oznacza to jednak, że znajdujące się w domu lub niewielkim biurze komputery, drukarki czy kopiarki, a także AGD i RTV czy wszelkiego rodzaju osprzęt od klimatyzatorów przenośnych po nawilżacze powietrza muszą pozostawać bez ochrony, gdyż łatwo można je podłączyć do listew przeciwzakłóceniowych. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.
Dlaczego warto zainwestować w zasilanie awaryjne do domu?
Komfortowa eksploatacja budynków mieszkalnych i użytkowych zakłada pełną swobodę w korzystaniu z sieci elektroenergetycznej. W razie przerw w jej dostawie trzeba się jednak liczyć z wieloma niedogodnościami, które będą stanowiły poważny problem, jeżeli zasilanie nie zostanie szybko przywrócone. Jednym ze sposobów na eliminowanie przykrych skutków takich zdarzeń okaże się zakup i podłączenie zasilacza awaryjnego. Przekonajmy się, dlaczego warto ponosić związane z tym koszty i sprawdźmy, co można w ten sposób zyskać.
Co mówią przepisy na temat zasilania gwarantowanego?
Większość systemów wykorzystywanych do prawidłowego funkcjonowania budynków, a także ich wyposażenia jest zasilana energią elektryczną. Jest ona niezbędna również w przypadku maszyn i urządzeń przemysłowych, a także znacznej części sprzętu używanego na co dzień w rozmaitych obszarach: od ochrony zdrowia po placówki handlowe. Przerwy w dostawie prądu oznaczają wiele problemów z działaniem podstawowej infrastruktury, poważne straty finansowe, a nierzadko też zagrożenie życia. Sposobem na radzenie sobie z podobnymi sytuacjami jest zamontowanie układów zasilania gwarantowanego. W Poznaniu ich wytwarzaniem i sprzedażą zajmuje się Spółdzielnia Pracy Elektroniki i Informatyki ETA. Przekonajmy się, gdzie przydadzą się takie urządzenia i sprawdźmy, jakie wymogi muszą spełniać.
Charakterystyka i zastosowanie zasilaczy UPS
Zasilacze bezprzerwowe zwane również zasilaczami UPS lub awaryjnymi to urządzenia, które zapewniają bezprzerwowe zasilanie odbiorników w przypadku awarii podstawowego źródła zasilania. Są one wykorzystywane do ochrony zasilania urządzeń, dla których przerwa w zasilaniu powoduje znaczące straty ekonomiczne będące skutkiem utraty danych lub uszkodzenia sprzętu.
Jak działa zasilanie awaryjne?
Zasilanie awaryjne zapewnia nieprzerwany dostęp prądu i jest niezbędne we wszystkich miejscach, które muszą pracować w trybie ciągłym. Mowa o szpitalach, bankach, zakładach produkcyjnych, biurach i serwerowniach. Nieprzerwanym źródłem zasilania są zasilacze UPS, które instalowane są pomiędzy agregatem prądotwórczym lub siecią elektryczną a odbiornikami końcowymi. Są to akumulatory, które gromadzą prąd i przekazują energię do urządzeń w czasie awarii zasilania. Urządzenie przełącza się pomiędzy źródłami zasilania w sposób błyskawiczny, a więc nie ma mowy o zakłóceniu pracy sprzętów.
Czym jest zasilanie gwarantowane?
Zasilanie gwarantowane to zasilanie awaryjne, którego zadaniem jest ochrona różnych urządzeń elektrycznych przed spadkami napięcia i innymi zakłóceniami. Jest to szczególnie ważne w miejscach, gdzie przerwy w zasilaniu lub problemy z instalacją mogłyby przyczynić się do utraty ważnych danych albo uszkodzenia drogich sprzętów. Zasilanie gwarantowane stosowane jest bardzo często w obiektach użyteczności publicznej, obiektach medycznych, przy liniach produkcyjnych oraz w serwerowniach.